Informationen på denna sida är avsedd för journalister, press och media.Klicka ja för att komma till nyhetsrummet. Klickar du nej kommer du tillbaka till mynewsdesk.com.
Nya Explorer visar vägen för en rad tuffa, ikoniska elbilar som inspireras av Fords amerikanska arv och är designade för Europa.
Gorilla-glas har slagit igenom stort för smartphone-skärmar och annan hemelektronik. Nu har Ford tillsammans med Corning, företaget bakom Gorilla-glaset, utvecklat en vindruta som kommer sitta i nya Ford GT. Glaset är 25-50 % tunnare, 30 % lättare och mer tåligt mot repor och stötar. Tillsammans leder det till bättre accelerations- och bromsförmåga och bättre bränsleekonomi.
Om man får tro teknikanvändare kommer vi att få se en allt större integration mellan våra mobiler och våra fordon, från iPad-integration till möjligheten att beställa hämtmat till bilen. Detta var några av de svar som Ford fick när besökarna på en mobilmässa fick fantisera fritt om framtiden.
Enligt en ny undersökning uppger 48 procent av alla bilförare i Europa att de har läst SMS framför ratten. Studien gjordes på uppdrag av Ford Europa i samband med att företaget förbereder introduktionen av sitt bilkommunikationssystem SYNC, som kan läsa upp SMS med hjälp av en teknik som omvandlar text till tal.
En ny säkerhetsfunktion från Ford, som hjälper förare eller passagerare att kontakta en larmcentral om en olycka skulle ske, har vunnit ett prestigefyllt teknikpris. Funktionen introduceras nu i Europa med nya B-MAX.
Fords ordförande Bill Ford har presenterat en plan med elektroniskt sammankopplade bilar för att undvika risken för trafikinfarkter i framtiden. Under sitt tal på 2012 års Mobile World Conference i Barcelona sa Ford bland annat att antalet bilar i världen förväntas växa från dagens 1 miljard till 4 miljarder i mitten av århundradet.
Ford tillkännagav idag att AppLink, en funktion som bilförare kan använda för röststyrning av mobilappar, kommer att lanseras globalt som en del av röststyrnings- och kommunikationssystemet SYNC. Fords styrelseordförande Bill Ford introducerade den här innovationen på Mobile World Congress i Barcelona, där han för första gången också presenterade nya B-MAX.
Ford har bekräftat att man inför sitt röstaktiverade kommunikationssystem SYNC (bl.a. med nödhjälpsfunktion) i Focus under året, så att bilens klassledande tekniska funktioner blir ännu vassare.
B-MAX introducerar röstaktiveringssystemet SYNC för styrning av mobiler och MP3-spelare. Som standard i SYNC ingår en nödhjälpsfunktion (Emergency Assistance) som direkt kontaktar en larmoperatör om en olycka skulle inträffa. Funktionen sparar dyrbar tid och kan därmed rädda liv.
Med hjälp av ny teknik som blockerar inkommande samtal och SMS i bilen hjälper Ford föräldrar att uppmuntra yngre förare att köra säkrare. Funktionen, som är unik i branschen och kallas Stör ej (Do Not Disturb) ingår som en del i Fords MyKey-teknik, en programmerbar nyckel som gör det lättare för föräldrar att uppmuntra unga förare att köra säkrare.
Ford samarbetar med Instagram och Facebook och drar igång en Instagram-tävling. Den som tar den bästa bilden i Europa vinner en ny Fiesta, Fords bästsäljande småbil.
Ford uppger att företagets prisbelönta kommunikations- och underhållningssystem Ford SYNC, utvecklat i samarbete med Microsoft, kommer att lanseras successivt på den europeiska marknaden med start år 2010.
När du väljer att skapa ett konto och följa ett nyhetsrum kommer dina personuppgifter behandlas av oss och av ägaren av nyhetsrummet för att du ska kunna motta nyheter och uppdateringar enligt dina bevakningsinställningar.
För att läsa mer om detta, var vänlig läs vår Integritetspolicy som berör vår behandling av dina personuppgifter, och Integritetspolicy för Contacts som berör behandlingen av dina personuppgifter från ägaren av nyhetsrummet du följer.
Vänligen notera att våra Användarvillkor gäller alla våra tjänster.
Du kan dra tillbaka ditt samtycke när som helst genom att avregistrera dig eller genom att ta bort ditt konto.
Mejl skickat till __email__. Klicka på länken i mejlet för att följa Hedin Motor Company AB.